Jaką dietę stosować po usunięciu woreczka żółciowego?

Dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym czy wątrobą są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Najczęściej wiąże się to z silnym bólem w nadbrzuszu. Coraz częściej ból promieniuje także pod łopatkę.

Jeżeli już dolegliwości bólowe nie ustają, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie zazwyczaj ma charakter farmakologiczny, w ostateczności woreczek żółciowy może być usunięty. Jednym z najważniejszych elementów terapii chorób woreczka żółciowego jest dopasowana dieta. Warto zatem poznać więcej informacji na temat woreczek żółciowy dieta.
Jaką dietę stosować na woreczek żółciowy?
Wiele osób zastanawia się, jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Otóż jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest stosowanie się do zasad diety przewidzianej po usunięciu woreczka. Podstawowa zasada diety po usunięciu woreczka żółciowego to potrawy lekkostrawne oraz ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu. Co za tym idzie, dieta powinna być bogata głównie z sporej ilości świeżych warzyw i owoców, które są skarbnicami witamin, minerałów a także makro i mikroelementów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a więc również na działanie układu pokarmowego. Co więcej, dieta na woreczek żółciowy powinna być oparta na potrawach gotowanych i duszonych, a nie smażonych. Warto zatem przestawić się na gotowanie na parze, co w znaczący sposób ogranicza ilość stosowanych tłuszczy. Z diety nie trzeba w pełni usunąć mięsa, ale warto wybierać jego chude odmiany, tj. drób, królik czy polędwiczki.

Sprawdź również informacje na stronie: jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Dodaj komentarz