Kiedy konieczna jest sterylizacja?

Czym jest sterylizator? To urządzenie, które wykorzystując promienie UV, przyczynia się do śmierci mikroorganizmów, bo uszkadza ich struktury DNA. Sterylizatory są specjalistycznymi urządzeniami, w które inwestują niektóre gałęzie przemysłu.

Sterylizator UV jest bardzo często spotykany w lecznictwie i medycynie. Wszakże narzędzia chirurgiczne i lekarskie często są narzędziami wielokrotnego użytku jedynie dlatego, że możliwa jest ich sterylizacja. Gdyby takich urządzeń nie było, to właściwie każde takie narzędzie chirurgiczne musiałoby być jednorazowym.
Sterylizator można byłoby porównać do odkażacza. To takie urządzenie, do którego wkłada się narzędzia chirurgiczne, by za jego poradą stosownie je wyczyścić. Natomiast jest to czyszczenie specjalistyczne i bardzo dokładne. Pod wpływem promieni UV, jakie są podstawa funkcjonowania sterylizatora, dochodzi do zabicia wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Tym samym narzędzia chirurgiczne można wykorzystać po raz kolejny. Sterylizacja taka przeprowadzana jest po każdym użyciu narzędzi lekarskich. W wielu przypadkach tak zrobione narzędzia są a przy tym szczelnie pakowane, żeby tym samym zabezpieczyć je jeszcze nie gorzej. Sterylizatory stosuje się również w przemyśle gastronomicznym. Powszechnie wykorzystuje się sterylizatory powietrza w przeróżnego rodzaju pojemnikach. Sterylizuje się wodę na basenach i ta, która wykorzystywana jest w szklarnictwie. Urządzenia te mają szerokie wykorzystanie. Jeśli umieszcza się je na basenach, to nie jest już konieczne chlorowanie wody, bo sterylizator właściwie oczyszcza wodę w basenie.
Zobacz: dezynfekcja wody.

Dodaj komentarz